Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszych ryb na początek. Podczas zakładania akwarium, jakość wody powinna być przedmiotem szczególnej troski wszystkich nowych akwarystów. Cykl azotowy (zwany również procesem nitryfikacji) oddziela z wody głównie amoniak i azotyny, przekształcając je w amon, a następnie azotan poprzez działanie bakterii. Aby wziąć udział w tym procesie, bakterie muszą być obecne w znacznej ilości w nowym akwarium, w przeciwnym razie substancje te będą się szybko gromadzić i powodować wzrost poziomu toksyczności szkodliwy dla zdrowia ryb, powodując stres i być może śmierć. Nowi akwaryści nie muszą się o to martwić, o ile dokonają częściowej podmiany wody w swoim akwarium na kilka dni przed dodaniem pierwszych ryb, a następnie kontynuuj podmiany wody co drugi dzień. Przyspieszy to cykl azotowy i sprawi, że amoniak i azotyny zostaną szybko przekształcone w mniej toksyczne substancje (amon i azotan).
Częstym błędem początkujących jest umieszczanie zbyt wielu ryb w swoim pierwszym akwarium; należy tego unikać, ponieważ zbyt wiele ryb w zbiorniku może zwiększyć ryzyko wysokiego poziomu amoniaku, który może zaszkodzić, a nawet zabić ryby. Jak wspomniano powyżej, ważne jest, aby nie przepełniać akwarium zbyt wieloma rybami, ponieważ zwiększa to poziom stresu, obniża zawartość tlenu ze względu na zwiększoną ilość dwutlenku węgla, powoduje wahania pH, które stresują wszystkich mieszkańców, przynosi więcej niezjedzonego pokarmu do akwarium zwiększając zanieczyszczenie, które powoduje wzrost glonów, zwiększa spory terytorialne wśródryby i tak dalej.
Ile ryb powinno być w akwarium?
Najlepszym pomysłem jest nie przekraczać 1 cala ryby na galon wody, lub 8-10 małych ryb (1-2 cm) w 10 galonowym zbiorniku. Jeśli chodzi o większe gatunki, powinieneś dodać tylko jeden duży gatunek, taki jak Plecostomus catfish, jeśli akwarium ma 100 galonów lub więcej.
Istnieje kilka czynników, które określają, jakie rodzaje ryb mogą być trzymane razem: rozmiar i temperament to dwa ważne czynniki, ale należy również wziąć pod uwagę kompatybilność. Na przykład, wiele osób myśli, że powinny one umieścić każdy rodzaj ryb razem w akwarium, ale to nie jest prawda, ponieważ niektóre mogą być terytorialne, podczas gdy inne wymagają innych warunków od innych członków ich gatunków. Niezgodne rodzaje ryb nigdy nie powinny być umieszczanena przykład, w zależności od gatunku, neon tetra powinien być trzymany tylko z innymi neonami lub bardzo spokojnymi rybami, podczas gdy niektóre pielęgnice mogą być bardzo agresywne. Jeśli chodzi o wielkość ryb, większe gatunki nie powinny być trzymane z małymi, wolno poruszającymi się lub bardzo małymi rybami, ponieważ mogą one być postrzegane jako pokarm. Gatunki takie jak pielęgnice i brzanki są zazwyczaj bardzo agresywne w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku lub nawet innych gatunków, dlatego ważne jest, aby trzymać je w grupach po 6 lub więcej osobników.
Zgodność ryb zaczyna się od tego, że wiesz wszystko o swoich rybach, ich zachowaniu i zwyczajach w środowisku naturalnym, co pozwala lepiej zrozumieć ich potrzeby w niewoli. Na przykład, jeśli ryba żyje blisko powierzchni w wyższych temperaturach (np. gupiki), może potrzebować wielu roślin w pobliżu górnej części zbiornika; jeśli pochodzi z zimnych wód (np. dyskowce), może wymagać cieplejszej wodyi kryjówki w całym zbiorniku.
Ogólnie rzecz biorąc, nie należy umieszczać agresywnych ryb w akwarium zbiorczym z innymi, które są spokojne lub wolno pływające. Płazy nie powinny być umieszczane z rybami tropikalnymi ze względu na różne wymagania temperaturowe, a bezkręgowce, takie jak krewetki i ślimaki, nie powinny być trzymane z żadnymi drapieżnymi rybami. Ponadto, nie należy trzymać razem małych gatunków pielęgnic (Neon Tetras), ponieważ mogą one stać się pokarmem dla większych osobników tego typu ryb.
Możesz znaleźć wykresy zgodności online, które dostarczają informacji o tym, czy różne rodzaje ryb mogą żyć razem, czy też nigdy nie będą się dogadywać: te wykresy wymieniają niektóre popularne rodzaje ryb słodkowodnych i słonowodnych wraz z ich ocenami zgodności.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem akwarystycznym https://www.aquariumrawa.pl