Rodzice pierwszoklasistów zazwyczaj mocniej przeżywają pierwsze dni w szkole swojego dziecka niż oni sami. Trudno się temu dziwić, w końcu przez ostatnie 7 lat zajmowali się nimi w domu, za wyjątkiem tych dzieci, które chodziły do przedszkola. Co może osłodzić dziecku pójście do szkoły? Z pewnością urządzenie mu pokoju, w którym będzie mógł się nie tylko uczyć, ale również spotykać z rówieśnikami.
Co powinno być w pokoju pierwszoklasisty?
Czym różnić się będzie pokój dla pierwszoklasisty od pokoju z którego do tej pory dziecko korzystało? Przede wszystkim musi on być przystosowany do nowych czynności, które dziecko każdego dnia będzie wykonywać. Prace domowe i nauka – to mamy na myśli. Biurko jest zatem meblem pierwszej potrzeby, który w pokoju dziecka powinien się znaleźć. Wybór biurek jest bardzo duży. Od wolno stojących mebli dostępnych w wielu kolorach, aż po biurka zintegrowane z łóżkami piętrowymi i szafkami. Te drugie propozycje cieszą się wielkim powodzeniem u dzieci, zapewniając im radość ze spania na wysokim posłaniu i możliwości korzystania z częściowo zabudowanego biurka. Łóżka tego typu mogą być wyposażone w praktyczną drabinkę lub wygodne schody.
Szafki i regały
Pierwszoklasista stanie się posiadaczem wielu cennych pomocy naukowych. Podręczniki, zeszyty ćwiczeń, zeszyty, przybory szkolne. To wszystko musi mieć swoje miejsce, na które będzie można je odłożyć i łatwo znaleźć. W tym celu w pokoju dziecka powinny się znajdować między innymi meble w postaci regałów i szafek. Dobrze aby część z nich miała możliwość zamykania na kluczyk, dzięki czemu dziecko doceni prywatność, którą zapewnili mu rodzice. Jego pokój stanie się wówczas jeszcze bardziej jego i chętniej będzie w nim spędzać czas.
Co na podłogę w pokoju pierwszoklasisty?
Urządzając pokój dziecka nie można zapomnieć o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć także podłogę. Dzieci wiele czasu spędzają na podłodze układając klocki lub bawiąc się swoimi zabawkami. Jeśli jest to podłoga z paneli, warto ułożyć na niej dywan lub wykładzinę. W pokojach dziecięcych idealnie sprawdzają się kolorowe dywany / wykładziny z nadrukiem dróg i domków. Dzieci wykorzystują je między innymi do zabawy samochodzikami, układania kolejek lub budowania miast.
Oświetlenie w pokoju pierwszoklasisty
Pokój dziecka nie powinien być ciemny. Po pierwsze ściany należy pomalować na jasne, delikatne kolory. Nie zaleca się stosowania kolorów intensywnych, mogących rozpraszać dziecko i utrudniać mu skupienie – np. w trakcie nauki. Mając możliwość wyboru pokoju dla dziecka spośród wielu w domu lub mieszkaniu, warto postawić na pokój z oknami na zachód. Kiedy wróci ze szkoły, będzie w nim nadal jasno, co ułatwi naukę lub zabawę. Jeżeli chodzi o sztuczne źródła światła, powinno być ich min. 3 sztuki. Pierwsze to główne źródło światła wiszące pod sufitem. Drugie to światło do pracy przy biurko, a trzecie to oświetlenie nocne, zapewniające słabe, przytłumione światło. Ile może nas kosztować urządzenie takiego pokoiku? Należy się liczyć z wydatkiem nawet do 5000 złotych. Na ten cel warto wziąć kredyt gotówkowy, by móc za jednym razem kupić wszystko co potrzebne, dając dziecku radość posiadania własnego pokoiku.