Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla wiekowym

Prasóweczki

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla starszych. Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych także ofertę mienia z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w układzie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla starszych

– W układu z planowanym wprowadzeniem kolejnego kroku znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt zdecydowania w obecnej sytuacji.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w układu z wystąpieniem stanu epidemii.

Tworzy ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w obiekcie zakrywania ust i nosa, a i wprowadza modyfikacji w rozmiarze przywrócenia działalności centrów handlowych, wykonywania usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt zakłada też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu i mienia, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W uzasadnieniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zamknięte w prawie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z elementem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W układzie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły stanowić oferowane pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja planuje się również przywrócenie role w punktach handlowych o powierzchni sprzedaży czy usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, która stanowiła dopuszczona na zasadzie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że zmniejszono liczbę osób do 1 kobiety na 15 m2 powierzchni, na jakiej jest robiona sprzedaż lub oferowane są usługi. Nadal – do zdjęcia będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenia kampanii usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja planuje się również przywrócenie wykonywania usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem zaczynającym jest Stary Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a i lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w sprawie konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających ścianę w układu z wykonywaniem pracy zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce bądź w państwie sąsiadującym, a i uczniów pobierających wiedzę w Polsce bądź w państwie sąsiadującym. Z wskazówki na sytuację epidemiczną nie dotyczy to ról uprawiających zawód medyczny oraz osób prowadzących pracy zawodowe, służbowe lub handlowe w głowach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia wpisania w życie projektowanego rozporządzenia umożliwia się i czerpanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w obiekcie zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób realizujących w kulcie religijnym. W punktach kultu religijnego niższych niż 75 m kw. będzie potrafiło uczestniczyć w obecnym tymże czasie pięć osób, oprócz osób realizujących w służeniu tego kultu.

Na sił rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie mienie z rowerów miejskich.

Projekt daje też zmiany, jeśli idzie o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments