Naturalne sposoby na mszyce w ogrodzie warzywnym

Naturalne sposoby na mszyce w ogrodzie warzywnym

Artykuł miesiąca

Mszyce to teoretycznie niewielkie szkodniki, jednak w praktyce potrafią uprzykrzyć życie każdemu właścicielowi ogrodu. Najwięcej problemu sprawia fakt, że uwielbiają warzywa i to tam najczęściej w dużych ilościach można je spotkać. Głównym pokarmem mszyc jest sok roślinny, a podczas jego konsumpcji niestety niszczą cenne liście warzyw. Dodatkowo mszyce przenoszą różnego rodzaju choroby, dlatego warto się ich jak najszybciej pozbyć. Jakie naturalne sposoby na te szkodniki będą najskuteczniejsze?

Natura najlepszym sposobem na mszyce

Warto wiedzieć, że natura sama zazwyczaj potrafi rozwiązać tego typu problemy w ogrodzie. Podobnie jest w przypadku mszyc, którymi uwielbiają zajadać się biedronki. To one najskuteczniej zlikwidują problem szkodników na warzywach. W jaki sposób je przywołać? To bardzo proste! Wystarczy w wodzie dokładnie rozpuścić cukier, a następnie taką mieszankę rozpylić na warzywach. Biedronki z pewnością przyciągnie słodycz, a problem z mszycami zniknie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie roślin w celu pozbycia się mszyc. Do roślin znienawidzonych przez te szkodniki należą cząber, lawenda oraz nasturcja. Ich intensywny zapach skutecznie odstrasza niechcianych gości, a obecność roślin nie wpływa w sposób negatywny na stan ogrodu warzywnego.

Produkty z kuchni jako broń na mszyce

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sposoby pozwalające pozbyć się mszyc są na wyciągnięcie ręki. Do walki ze szkodnikami można wykorzystać produkty znajdujące się na co dzień w kuchni. Należą do nich na przykład:

  • ocet — większość osób posiada go w domu, ponieważ ocet to uniwersalny i wielozadaniowy specyfik. Aby pozbyć się mszyc z warzyw, warto rozcieńczyć go w wodzie. Najskuteczniej będzie, jeśli doda się 100 mililitrów octu do litra wody. Następnie należy spryskać roztworem rośliny zaatakowane przez mszyce. Ten sposób powinien zadziałać ekspresowo.
  • cebula — cebula, a właściwie wywar z cebuli to coś, czego nienawidzą mszyce. Jak przygotować taki roztwór? To proste. Wystarczy do litra wody dodać jedną cebulę pokrojoną na niewielkie kawałki. Następnie gotować, aż do momentu, w którym warzywo puści sok. Zajmuje to zazwyczaj około 30 minut. W ten sposób przyrządzony płyn należy przelać do spryskiwacza i dość intensywnie rozpylić na roślinach. Może się zdarzyć tak, że po jednym razie problem nie ustąpi. W takim wypadku warto powtórzyć czynność kilka razy.
  • mleko — roztwór przygotowany z mleka i wody jest genialnym odkryciem w kwestii likwidowania szkodników. Często już po pierwszym oprysku problem z mszycami zostaje zażegnany. Warto jednak dla pewności powtórzyć czynność kilka razy.
  • soda oczyszczona — sodę oczyszczoną podobnie jak ocet stosuje się w wielu sytuacjach. Jeśli ogrodnik chce wykorzystać ją w walce z mszycami, należy sporządzić roztwór sody z olejem. Następnie nanieść go na zaatakowane rośliny. Efekt powinien być zauważalny już po pierwszym razie!

Powoli, ale skutecznie!

Jeśli problem z mszycami dopiero się zaczyna, nie warto czekać na dalszy rozwój sytuacji, tylko działać natychmiastowo! Wielu odważnych ogrodników decyduje się na ręczną likwidację szkodników. Warto w tym celu wyposażyć się w rękawiczki. Następnie przy pomocy kawałka papieru zebrać mszyce kolejno z każdego liścia. Wymaga to dużego zaangażowania. Jednak z pewnością warto poświęcić czas po to, aby ochronić warzywa przed niechcianymi chorobami i zniszczeniem.

Mszyce to jedne z najczęściej pojawiających się szkodników w warzywnym ogrodzie. Potrafią spowodować wiele szkód. Jednak nie ma sensu się zamartwiać, ponieważ istnieje wiele naturalnych i sprawdzonych metod na pozbycie się ich.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments