Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

Nawet 445 Zł Oparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej

Prasóweczki

Nawet 445 Zł Wsparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej Rząd finalizuje prace nad programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tym zupełnie program obejmie lata 2020-22, natomiast jego budżet wyniesie 54 mln zł. Projekt uchwały Rady Ministrów w tej historii zaopiniuje Komisja Wspólna Rodzaju i Samorządu Terytorialnego na najbliższym posiedzeniu (obiegowym) 30 kwietnia.

Projekt uchwały rządu dotyczy dofinansowania zakupu podręczników dla niemowląt i młodzieży niepełnosprawnej w kolejnych trzech latach szkolnych.
Z dofinansowania będzie potrafiła zyskać młodzież z niepełnosprawnościami, przygotowująca się w grupach ponadpodstawowych (zarówno kształcenia publiczne i pewne).
Łączna pula wsparcia wyniesie 54 mln zł, więc po około 18 mln zł rocznie, wypłacanych ze sposobów rezerwy celowej budżetu państwa.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który zamierza uchwalić Radę Ministrów, nie jest nowy. W latach poprzednich stanowił on już wprowadzany na platformie przyjmowanej corocznie uchwały.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który zamierza uchwalić Radę Ministrów, nie jest nowy. W latach poprzednich stanowił on już wprowadzany na platformie przyjmowanej corocznie uchwały.

Teraz przecież w kontraktu z ostatnim, że wysokość dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych czy ćwiczeniowych nie zmieni się, a prognozy liczby uczniów niepełnosprawnych odpowiednich do uzyskania uwagi są stabilne, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o zmian formuły programu z jednorocznej na trzyletnią – czytamy w uzasadnieniu.

Nie przeobraziły się nawet kwoty wsparcia, dlatego obradujący Zespół ds. Edukacji Tradycji i Sportu Komisji Wspólnej Rodzaju i Samorządu Terytorialnego nie miał co do niego pełniejszych pomocy i pozytywnie go zaopiniował.

– Na czasie konsultacji mieliśmy małe badania i pretensje do zaproponowanych rozwiązań, jednak po ich czemuś na nowym systemie w porządku obiegowym wydaliśmy dobrą opinię – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca zespołu.

Świadczy to, że na opracowanym na 30 kwietnia posiedzeniu KWRiST projekt zostanie uznany.

Program istotny, ale bez zmian

Projekt uchwały Rady Ministrów określa wysokość dofinansowania zakupu podręczników także do uprawiania ogólnego, kiedy i wprawiania w urzędach, w obecnym podręczników do uprawiania specjalnego, zbliżonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. nauki i nauczenia, a ponadto materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla studentów niepełnosprawnych, uczęszczających do grup ponadpodstawowych. Ramy czasowe? Lata 2020, 2021 i 2022.

Zgodnie z nim dofinansowanie ma wynosić:

– do 225 zł – dla studentów z niepełnosprawnością trudną w okresie umiarkowanym lub dużym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, uczęszczających do grupy specjalnej ćwiczącej do rzeczy;

– do 390 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w okresie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tymże z afazją, z autyzmem,
z systemem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego stylu, uczęszczających do grup branżowych A a II stopnia;

– do 445 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w okresie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tymże z afazją, z autyzmem, z systemem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego stylu, uczęszczających do trzyletniego i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego i pięcioletniego technikum, a dodatkowo klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, uczniów liceum sztuk plastycznych, klas ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas dotychczasowego liceum plastycznego prowadzonych w liceum sztuk plastycznych lub klas dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych prowadzonych w liceum sztuk plastycznych.

zobacz również Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments