Nagła konieczność wyjazdu za granicę to ogromne wyzwanie dla każdego z nas. Najczęściej wiąże się ona z pobudkami czysto zawodowymi, aczkolwiek niejednokrotnie również osobistymi. Co jednak zrobić, jeżeli kraj do którego podróżujemy, wymaga od nas posiadania aktualnego paszportu? Wtedy musimy działać szybko, ponieważ czas oczekiwania na wydanie tego dokumentu nie jest krótki!
Spis Treści
Gdzie wyrobić paszport?
Dla osób, które cenią sobie szybkie załatwianie spraw przez Internet, nie mamy dobrych wieści. Wyrobienie paszportu za pomocą profilu zaufanego czy też portalu ePUAP jest niestety niemożliwe. W tym celu musimy udać się do dowolnego punktu paszportowego, których znajdziemy ponad 100 na terenie całej Polski. Dobrą informacją jest z kolei to, że nie musimy wybierać biura najbliższego naszemu miejscu zameldowania lub zamieszkania. Mamy tutaj pełną dowolność.
Koszty wyrobienia paszportu
Niestety, wydanie dokumentu paszportowego nie jest bezpłatne (przynajmniej w większości przypadków). Bez jakichkolwiek ulg czy zniżek, musimy wyjąć z portfela aż 140 zł. O połowę mniej zapłacą renciści, emeryci, uczniowie, studenci, a także osoby niepełnosprawne. Za wyrobienie dokumentu nie zapłacą seniorzy powyżej 70 roku życia czy też osoby znajdujące się pod stałą opieką MOPS-u.
Ile trwa wyrobienie paszportu?
Konieczność udania się do jednego z biur paszportowych to nie jedyne uciemiężenie, jakie na nas czeka. Okazuje się, że musimy również uzbroić się w sporą cierpliwość. Dlaczego? Ponieważ okres oczekiwania na wyrobienie paszportu wynosi nawet 30 dni od momentu złożenia wniosku. Co gorsza, w szczególnych przypadkach, okres ten może ulec wydłużeniu.
Istnieje jednak pozorne koło ratunkowe, którym jest paszport tymczasowy. Dlaczego jednak mowa tu o pozorach? Ponieważ czas oczekiwania został tu określony mianem: “najszybciej, jak będzie to możliwe”. To oznacza, że faktycznie możemy otrzymać taki paszport w nieco krótszym terminie, aczkolwiek nie mamy w tej kwestii żadnej gwarancji. Wadą paszportu tymczasowego jest również jest limitowana ważność, która wynosi 12 miesięcy.