Od 2015 roku obserwowaliśmy galopujący wzrost wolumenu sprzedaży pożyczek online. Szybkie chwilówki zmieniły swoją pozycję na rynku od kwietnia 2020 roku za sprawą nowych regulacji na kanwie światowej pandemii.
Pierwszym ciosem były nowe regulacje natychmiast tnące od górnych poziomów koszty wszystkich kredytów. Prawie równoległe rozpoczęła się fala zwolnień w przedsiębiorstwach lub zmiana sposobu zatrudnienia z „oZUSowanego” na „szarą strefę”. Wynagrodzenia pracowników zamiast na konta zaczęły być przekazywane w gotówce poza systemem skarbowym.
Najbardziej zmieniło to rynek pożyczek online czyli szybkich chwilówek i pozabankowych pożyczek na raty.
Lipcowy newsletter BIK o rynku pożyczkowym wskazuje na spadek o ponad 15% rok do roku (2019 do 2020) wartości udzielonych pożyczek pozabankowych:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/558786/newsletter-bik-o-rynku-pozyczkowym-lipiec-2020-r.
Natomiast miesiąc do miesiąca lipiec – czerwiec mamy już odbicie:
https://prnews.pl/delikatne-odbicie-na-rynku-pozyczek-pozabankowych-w-lipcu-453226.
Wzrostowy trend poziomu ryzyka, które musi być ponoszone przez pożyczkodawców w połączeniu z utrudnionym dostępem do kapitału dodatkowo negatywnie oddziałuje na rynek.
Z tych danych:
wynika, że duża część pożyczkodawców wstrzymała akcję kredytową a na rynku aktywne pozostałe firmy, które stać na ponoszenie zwiększonych kosztów długoterminowych.
Pożyczki, które nadal stabilnie utrzymują się na rynku to:
- Wonga
- VIA SMS
- Pożyczka Plus
- oraz Provident
Zmiany w kosztach można zobaczyć po zmianach w przykładach reprezentatywnych.
W każdym kraju istnieje obowiązek prawny podawania wartości rzeczywistego rocznego oprocentowania (w skrócie RRSO, ang.: APR – annual percentage rate). W Polsce kwestię tą dla pożyczek gotówkowych reguluje ustawa o kredycie konsumenckim stanowiąca, że RRSO musi być oparte o przykład reprezentatywny.
Gdzie znajdę przykład reprezentatywny?
Na stronie banku
Zazwyczaj zlokalizowany jest w dolnej części strony. Należy szukać tekstu z mniejszą czcionką od pozostałej treści w jaśniejszym kolorze.
Na stronie firmy pożyczkowej
Jest w kilku miejscach. Pierwsze to podobnie jak w bankach w stopce strony zapisany mniej czytelną czcionką. Drugie jest widoczniejsze ponieważ każdy pożyczkodawca pozabankowy musi przedstawiać formularz informacyjny. To właśnie w nim powinien znajdować się czytelny przykład reprezentatywny.