Czynność regeneracji pomp hydraulicznych polega na usunięciu zanieczyszczeń oraz na ponownym ich napełnieniu olejem. Najczęściej wykonuje się to poprzez demontaż pompy, czyszczenie jej oraz nałożenie nowego smaru. Następnie uruchamia się pompę i sprawdza czy pracuje ona prawidłowo.
Spis Treści
Naprawa pomp hydraulicznych – dlaczego warto?
Regeneracja pomp hydraulicznych jest czynnością konieczną, jeżeli zanieczyszczenia oleju spowodują zmniejszenie wydajności pracy pompy. Często do regeneracji pomp hydraulicznych konieczne jest odwiedzenie serwisu. Regenerację można również wykonać we własnym zakresie, ale wymaga to posiadania specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy na temat pomp hydraulicznych.
Pompy hydrauliczne to urządzenia, które wykorzystywane są do przenoszenia ciśnienia płynów hydraulicznych. Ich zadaniem jest tłoczenie oleju pod dużym ciśnieniem do cylindrów, w których znajdują się tłoki napędzające urządzenia. Pompy hydrauliczne pracują w systemach hydraulicznych, w których ciśnienie oleju waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy barów.
Aby pompa hydrauliczna mogła pracować prawidłowo, jej elementy muszą być stale smarowane. Olej zapewnia także chłodzenie urządzenia. Dlatego też ważne jest, aby smar był odpowiedniej jakości oraz odpowiedniego typu. Zanieczyszczenia oleju, które powstają podczas pracy pompy, mogą doprowadzić do jej uszkodzenia.
Regeneracja pomp hydraulicznych polega na wymianie uszkodzonych elementów pompy hydraulicznej na nowe. Warto podkreślić, że regeneracja pomp hydraulicznych może być wykonana tylko przez specjalistów od hydrauliki siłowej, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Naprawa pomp hydraulicznych bez znajomości ich budowy nie jest możliwa, a mogłaby doprowadzić do uszkodzenia całej pompy. Dlatego też, jeśli zauważymy, że maszyna nie działa prawidłowo, a objawy wskazują na uszkodzoną pompę hydrauliczną, to należy natychmiast skontaktować się ze specjalistami od hydrauliki siłowej zajmującymi się regeneracją pomp hydraulicznych.
Naprawa pomp hydraulicznych -najczęstsze przyczyny awarii. Naprawa i regeneracja pomp
Praca na niskim ciśnieniu
Jest to jeden z głównych powodów uszkodzeń pomp hydraulicznych. W takim przypadku konieczna jest regeneracja pompy hydraulicznej bądź wymiana poszczególnych elementów takich, jak tłok lub pierścienia łożyskowego.
Praca na wysokich temperaturach
Innym częstym powodem uszkodzeń pompy hydraulicznej jest jej praca na wysokich temperaturach. W takim przypadku należy zapewnić jej odpowiednie chłodzenie. Pompa hydrauliczna może pracować w określonym zakresie temperatur. Przyczyną takich opisów jest znajomość temperatury maksymalnej i minimalnej, do której pompa hydrauliczna może być używana bez obaw o jej uszkodzenie. Dużym błędem jest używanie pompy hydraulicznej w temperaturach, które są dla niej niekorzystne. Praca na wysokich temperaturach może doprowadzić do uszkodzenia blokującego, obudowy lub regulatora.
Praca bez kołnierza regulacyjnego
Drugim ważnym czynnikiem, który może doprowadzić do uszkodzenia pompy hydraulicznej, jest praca bez kołnierza regulacyjnego. Jest to element, który odpowiada za dopasowanie wielkości otworu w obudowie pompy hydraulicznej do średnicy tłoka. Jeżeli maszyna nie posiada kołnierza regulacyjnego, można się tego spodziewać podczas konserwacji. Warto zatem zadbać o to, aby podczas regeneracji pompy hydraulicznej zastosować kołnierz regulatora, który będzie pasował do danego produktu.
Regeneracja pompy hydraulicznej – jej czyszczenie i smarowanie
Drugim ważnym elementem przy regeneracji pompy hydraulicznej jest troska o jej regularne czyszczenie oraz smarowanie. Czyszczenie pompy hydraulicznej jest niezbędne, ponieważ zanieczyszczenia mogą doprowadzić do uszkodzenia jej elementów. Smarowanie pompy hydraulicznej zapewnia odpowiedni poziom smaru na powierzchniach stykających się ze sobą metalowe części. Zapobiega to tarciu i zużyciu tych części.
Regeneracja pompy hydraulicznej – wymiana zużytych elementów
Należy również pamiętać o tym, że każdy produkt regenerowany musi być całkowicie gotowy do dalszego użytku. Oznacza to, że należy wymienić na nowe łożyska lub inne części, jeśli posiadają one uszkodzenia mechaniczne. Podobnie /sprawa ma się z tłokiem. Po wymianie można rozpocząć proces regeneracji pompy hydraulicznej.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/