Każdy, kto chociaż trochę interesuje się kolarstwem lub zwyczajnie lubi pojeździć na rowerze w wolnym czasie, słyszał o rękawiczkach rowerowych. Są one stałym wyposażeniem sklepów z artykułami kolarskimi. Oglądając zawody kolarskie, takie jak na przykład znany wszystkim Tour de Pologne, nie sposób znaleźć zawodnika nie posiadającego rękawiczek.
Nawet w kolarstwie amatorskim, na trasie rowerowej całkiem często można dostrzec osobę posiadającą takie właśnie rękawiczki. Nasuwa się więc na myśl pytanie, czy takie rękawiczki są potrzebne i nam. W tym artykule skupimy się na zastosowaniu takich właśnie rękawiczek, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto się w nie wyposażyć i zaprezentujemy ich rodzaje.
Spis Treści
W sporcie najważniejszy jest komfort
Takie stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Uprawiając sport bowiem musimy czuć się wygodnie, aby móc wytrzymać jak największy wysiłek. W kolarstwie komfort natomiast bez dwóch zdań dają rękawiczki rowerowe. Oto kilka przykładów ich przydanych funkcji.
Koniec z drętwieniem dłoni podczas jazdy
Każdy, kto kiedykolwiek wybrał się na dłuższą wycieczkę rowerową, może potwierdzić, że z czasem trzymane na kierownicy roweru dłonie mocno cierpną. Najczęściej zdarza się to podczas wycieczek rowerowych górskich, gdy zjeżdżamy ze sporej wysokości niewyprofilowaną, kamienistą ścieżką. Dzieje się tak, ponieważ razem z kręgosłupem i nogami, ręce to główny odbiorca wszystkich nierówności na drodze. Każdy kamień, czy dziurę czuć na trzymanych na kierownicy rękach i o ile podczas krótkich wycieczek da się to ignorować, przy dłuższych dyskomfort może być mocno uciążliwy. I właśnie dlatego rękawiczki rowerowe są tak ważne – posiadają bowiem specjalną, żelową powłokę, której zadaniem jest właśnie niwelować skutki drgań kierownicy na naszych dłoniach. Dzięki nim, zamiast przejmować się zdrętwiałymi rękami, można bezstresowo cieszyć się urokami przyrody podczas wycieczki.
Suche ręce przy wysiłku fizycznym
Przy wysiłku fizycznym pojawia się pot – z perspektywy organizmu niezbędny element podczas jego chłodzenia, ale z perspektywy ludzkiej… Cóż, można powiedzieć, że coś bardzo uciążliwego. W kolarstwie szczególnie może irytować tak zwany „mokry uścisk”, który po prostu polega na poceniu się dłoni. Mokry uścisk jest niezwykle niewygodny – powoduje ślizganie się dłoni na uchwycie kierownicy. Może także przyczynić się do stracenia równowagi i nawet upadku. Rękawiczki rowerowe zapobiegają takim sytuacjom. Wyposażone są w gąbki wchłaniające pot z naszej ręki, zarazem zapewniając im potrzebną wentylację. Dodatkowo poprawiają stabilność uchwytu, co jest bardzo często wymieniane przez użytkowników rękawic jako ich główna zaleta.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wypadki zdążają się wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy. Nawet najbardziej doświadczonemu kolażowi może się jakiś przydarzyć. Na szczęście, jeśli posiada się niezbędny ekwipunek, nie musi stać się nieszczęście. Oczywistym jest, że przy wywrotkach z roweru zbawienny okazuje się kask, warto jednak wiedzieć, że rękawiczki rowerowe też stanowią skuteczne zabezpieczenie. Naturalnym odruchem przy upadku jest osłonięcie twarzy dłońmi. Jest to wybór „mniejszego zła”, ale prawda jest taka, że upadek na ręce też może skończyć się nieprzyjemnie – zdarta skóra boli często niesamowicie mocno. Możemy mieć też pecha i trafić na jakiś odłamek szkła lub ostry kamień. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą rękawice rowerowe, które, wykonane z trwałego materiału, ochronią nasze ciało przed zranieniem.
Rękawiczki rowerowe – jakie wybrać
Istnieją trzy typy rękawiczek rowerowych – krótkie, długie i zimowe. Wybranie odpowiedniego modelu nie jest skomplikowane. Jeśli na wycieczki rowerowe jeździmy podczas przychylnej pogody, w wakacje lub ciepłe weekendy, w zupełności wystarczą nam krótkie rękawiczki. Nie mają zabudowanych palców, przez co nie upał nie będzie w nich dla nas dotkliwy. Rękawiczki te nadają się na każdy typ roweru i cechują je niewielka waga i rozmiar. Rękawiczki długie natomiast to po prostu rękawiczki krótkie, ale z zabudowanymi palcami. Przeznaczone są dla bardziej ekstremalnego kolarstwa – są dodatkowo wzmocnione na wypadek upadku i zapewniają lepsze trzymanie na hamulcach. Jeżeli natomiast wybieramy się na wycieczkę jesienią lub zimą, warto pomyśleć o ocieplanych rękawiczkach zimowych.
Autor Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami |