Siłowniki pneumatyczne - garść informacji o napędach

Siłowniki pneumatyczne – garść informacji o napędach

Promocja i Reklama

Siłowniki pneumatyczne są wysoce niezawodnymi, wydajnymi i bezpiecznymi źródłami sterowania ruchem, które wykorzystują sprężone powietrze lub gaz do przekształcania energii w ruch obrotowy lub liniowy. Są one szczególnie odpowiednie do wielokrotnego otwierania i zamykania zaworów i innych zastosowań przemysłowych, w których użycie energii elektrycznej może spowodować zagrożenie pożarem lub zapłonem.

Siłowniki są powszechnie stosowane do sterowania zaworami, które kierują ruchem płynów w przemyśle chemicznym i przetwórczym. Siłowniki pneumatyczne mają kilka różnych nazw, w tym cylindry pneumatyczne, czy też cylindry powietrzne. Każdy z tych terminów jest synonimem drugiego, ponieważ wszystkie identyfikują urządzenie jako oparte na ciśnieniu powietrza.  https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy

Siłowniki pneumatyczne zawsze polegają na jakiejś formie sprężonego gazu – najczęściej sprężonego powietrza – wchodzącego do komory, w której gaz wytwarza ciśnienie. Gdy wytworzy wystarczające ciśnienie w przeciwieństwie do zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego, powoduje kontrolowany ruch kinetyczny urządzenia, takiego jak tłok lub przekładnia. Ten powstały ruch może być kierowany w linii prostej lub ruchu okrężnym. Istnieją dwie podstawowe odmiany pneumatycznych siłowników liniowych – jednostronnego i dwustronnego działania. Oba działają w celu popchnięcia tłoka do przodu, ale główne różnice to metoda powrotu i liczba portów. Cylindry jednostronnego działania mają jeden port, który umożliwia przepływ powietrza do cylindra. Ciśnienie wzrasta i popycha tłok do przodu lub do tyłu, w zależności od tego, czy jest to typ pchania czy ciągnięcia.

Zakres zastosowań

Siłowniki pneumatyczne mają szeroki zakres zastosowań. Do najczęstszych i najpopularniejszych zastosowań należą tłoki i komory zapłonowe w pojazdach napędzanych benzyną. Wykorzystują zapłon powietrza i benzyny do wytworzenia siły pod ciśnieniem, która ostatecznie porusza tłokiem i przekształca energię w wał korbowy samochodu. Jednak większość siłowników pneumatycznych opiera się tylko na gazie pod ciśnieniem bez zapłonu, aby wytworzyć pożądaną siłę mechaniczną.

O tym warto pamiętać!

Obrotowe siłowniki pneumatyczne różnią się od konstrukcji liniowych tym, że moment obrotowy jest generowany w przeciwieństwie do ruchu liniowego. Można to osiągnąć, przenosząc ruch liniowy tłoka na obracający się element lub odwrotnie. Przemysłowe systemy pneumatyczne zazwyczaj wykorzystują ciśnienie 80 – 100 funtów na cal kwadratowy (psi). Siłowniki są następnie używane do przemieszczania stosunkowo małych i dużych obciążeń, takich jak manipulowanie amortyzatorami, łopatkami wlotowymi, żaluzjami, zaworami, regulatorami turbiny, napędami płynów i innymi końcowymi elementami sterującymi. Amortyzator zasilany pneumatycznie to automatyczny zawór lub płyta służąca do regulacji przepływu powietrza wewnątrz kanału lub systemu sterowania przepływem powietrza. Ma to kluczowe znaczenie dla procesów spalania, ponieważ ograniczony lub nadmierny dopływ powietrza może zmniejszyć szybkość ogrzewania i uzysk energii ze spalania paliwa, przyczyniając się jednocześnie do generowania szkodliwych emisji, takich jak tlenek węgla.  https://www.pneumat.com.pl/produkcja-silownikow

Podsumowanie

Podczas gdy cylindry pneumatyczne pracują za pomocą sprężonego powietrza, siłowniki elektryczne wykorzystują energię elektryczną do działania. Siłowniki elektryczne składają się ze, łącznika i silnika, takiego jak krokomierz lub serwomechanizm. Śruba obraca się i przesuwa nakrętkę, co sprawia, że korbowód lub wózek przesuwa ładunek. Chociaż siłowniki pneumatyczne i elektryczne mają podobne zastosowania, nie są bezpośrednio wymienne w każdej branży. Siłowniki pneumatyczne mają niższe koszty początkowe niż odmiana elektryczna, ale każda z nich ma swoje cele i może w końcu zaoszczędzić pieniądze na kosztach operacyjnych. Siłowniki pneumatyczne są najbardziej opłacalne, gdy rozmiar sprężarki odpowiada liczbie cylindrów, które zasila. Siłowniki elektryczne zapewniają najwyższy poziom sprawności w umiarkowanych skalach, choć ogólnie mają niskie koszty eksploatacji. Warto także wejść na:  Pneumat, gdzie opróćz możliwości zakupu różnego typu siłowników, znajdziemy szereg cennych informacji technicznych.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments