Każdy, kto chce ułożyć kostkę brukową samodzielnie musi przedtem dokładnie przygotować podłoże. Aby była ona trwała i estetyczna należy wszelkie uszkodzenia naprawić albo zakopać je taki sposób. Podstawowe czynności, jakie powinny być wykonane to: – wywietrzenie i zagęszczenie podłoża, – uzupełnienie luki poprzez zasypanie gruzem lub żwirem, – odpowiednie przygotowanie podłoża do układania kostki. Istnieje wiele sposobów przygotowania podłoża do układania kostki brukowej. Należy sięgać po takie techniki, dzięki którym nawierzchnia znajdzie się na ogólnych warunkach. Jak wiemy, każda nawierzchnia ma swoje szczegółowe potrzeby. Dlatego też ważne jest wcześniejsze poznawanie uwarunkowań, którymi muszą się kierować inwestorzy. Podłoże do układania kostki brukowej jest istotnym elementem, jeśli chodzi o wykończenie danego podwórka czy nawet całego osiedla. Dlatego też ważne jest, aby wybrać je z dużą starannością i odpowiednio przygotować. Warto więc pamiętać o dokładnym poznaniu najważniejszych technik układania kostki brukowej.
Spis Treści
Układanie kostki brukowej co warto wiedzieć?
Zanim rozpoczniesz pracę powinieneś sprawdzić czy nie ma uszkodzeń pokrywy podłożowej albo też żadnych innych wybrzuszeń, które mogłyby spowodować pęknięcia lub przesunięcie kostki brukowej. Bardzo ważne jest, aby uzupełnić wszelkie uszkodzenia urobkiem i zagęszczać podłoże. To zabezpiecza pierwszą warstwę podłoża, która jest przedmiotem układania.
Gruz może być podstawowym materiałem uzupełniającym lukę w podłożu.
Pamiętaj również, aby przed układaniem kostki brukowej na podłożu wyrównać jego wysokość i dokonać niewielkiego spadku dla poprawnego odprowadzania wody opadowej.
Każde podłoże wymaga innego zagęszczenia i ukształtowania przed układaniem kostki brukowej. Dlatego łatwo jest nieprawidłowo przygotować podstawowe warstwy podłoża, co może mieć negatywny wpływ na trwałość nawierzchni. Pamiętaj, aby wykonywać prace odpowiedzialnie i z dokładnością.
W pierwszej kolejności należy oczyścić podłoże, usunąć wszelkie pyłki i pozostałości śmieci nim zaczniesz układać kostkę brukową. Podłoże, na którym zamierzasz ułożyć powinien być stabilny. Dlatego też ważne jest, aby istniało wcześniejsze rozpoznanie uwarunkowań.
Uwaga! Warstwy najniższe powinny mieć wspólną szerokość około 1,5 – 2 cm więcej od grubości kostki brukowej lub elewacji i pozostałe po ich obfitym zagęszczeniu maszynowym na nim pokrywać się bez przesuwania dolewkami bardzo cienką warstwę bruku.
Gruz może być również stosowany do podłoża, lecz pamiętaj że musi on mieć wymagane parametry bezpieczeństwa.
Układanie kostki brukowej – jak układać kostkę?
Kostka powinna być umieszczona na dobrze zagęszczonym i przygotowanym podłożu. Przed rozpoczęciem układania należy obmyć całe podłoże, a następnie wyrównać je drobnoziarnistym materiałem np. piaskiem lub brykiem żwiru. Mogą one wprawdzie mieć tendencję do przesuwania się podczas układania kostki, ale spowodują, że praca stanie się łatwiejsza i tańsza.
Należy od razu pomyśleć o zachowaniu określonych proporcji między poszczególnymi elementami, co pozwoli na ułożenie kostki z łatwością i bez niepotrzebnego błądzenia.
Układanie kostki brukowej jest dla zwyczajnych osobników łatwą rzeczą. Dużo bardziej czasochłonne jest przygotowanie podłoża do tego celu. Należy się upewnić, aby był on sprawdzony w poprzednim numerze naszej gazety z przygotowaniem go do układania kostki. Chodzi tu nie tylko o idealne pokrycie każdego kawałka podłoża, ale także o nawierzchnię jak i samej powierzchni. Kostką można pewne miejsca wychodzenia przejścia zmienić np. co 10 metrów na proste lub ukształtować okręgi wokół drzew czy też innych elementów architektury.
Podobnie kostka może być układana w miejscach, gdzie istnieje jakiś fundament. W ten sposób będzie ona idealna, bez zagubionych szczelin i wykopów pod nią. Na końcu należy zaznaczyć, żeby przed jej układaniem podłoże było dobrze nasmarowane lub też okryte jakimiś innymi materiałami odpornymi na deszcz. W ten sposób można zabezpieczyć je przed uszkodzeniem i wyglądem. Podłoże najlepiej jest zagęszczać pasem o szerokości ok 3cm a kostka po ułożeniu okrywać warstwą średnicy 5-10 cm.
Więcej na stronie https://witrynabudowlana.pl/