Zmiany w terminach obowiązkowej wymiany kas fiskalnych w związku z pandemią COVID-19

Zmiany w terminach obowiązkowej wymiany kas fiskalnych w związku z pandemią COVID-19

Artykuł miesiąca

Kasa fiskalna to urządzenie, którego większość przedsiębiorców jest zobowiązana używać do ewidencjonowania sprzedaży. Obecnie dozwolone jest korzystanie z trzech rodzajów kas fiskalnych, jednak w najbliższych latach nastąpią tu spore zmiany w przepisach.

 

Jakie? O tym w dalszej części artykułu!

Kasa fiskalna 2021 – obecny stan przepisów

Dotychczas przedsiębiorcy mogli swobodnie wybierać jeden z następujących rodzajów kasy fiskalnej:

  • Kasa fiskalna z papierowym zapisem kopii – najstarszy z dostępnych typów. Kopia paragonu jest zapisywana na papierowej rolce wewnątrz kasy.
  • Kasa fiskalna z elektronicznym zapisem kopii – druga wersja każdego paragonu zostaje zapisana na karcie SD lub innym elektronicznym nośniku danych.
  • Kasa fiskalna online – najnowocześniejszy typ kasy fiskalnej. Wyróżnia się tym, że dane są przekazywane bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas. Odbywa się to w sposób całkowicie zautomatyzowany, równocześnie z wydrukowaniem paragonu dla klienta. Urządzenie to wymaga stałego połączenia z Internetem.

Ministerstwo Finansów dąży od kilku lat do tego, aby wszyscy polscy przedsiębiorcy korzystali wyłącznie z kas fiskalnych online. Zmianie tej towarzyszy rozszerzenie obowiązku posiadania kasy fiskalnej na coraz to nowe rodzaje działalności gospodarczej (już niedługo kasa fiskalna dla lekarza stanie się rzeczywistością a nue jedynie tenatem do żartów; podobnie kasa fiskalna dla prawnika czy kasa fiskalna dla psychologa). Oczywiście, przedstawiciele branż z niedawno nałożonym obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej będą musieli już niedługo używać wyłącznie kas fiskalnych online tak samo, jak przedsiębiorstwa od dawna wykorzystujące te urządzenia do rozliczeń z fiskusem, takie jak np. sklepy detaliczne.

Aby wszyscy zobowiązani mogli bez szkód dla biznesu zakupić kasę online (bądź wymienić na nią swoje stare urządzenie) na razie rząd wprowadził przepisy przejściowe. Firmy, które już teraz stosują kasy fiskalne i posiadają egzemplarze starszych typów, nie będą musiały ich wymieniać na urządzenia raportujące sprzedaż na bieżąco przez Internet, aż do momentu całkowitego wyeksploatowania aktualnie używanej kasy.

Natomiast przedsiębiorcy wymieniający kasę fiskalną lub kupujący ją pierwszy raz w historii swojej firmy mogą:

  • Zakupić od razu kasę fiskalną online,
  • Zakupić kasę fiskalną z elektronicznym zapisem kopii – ale tylko do 31.12.2022 r.

Od 31.08.2019 r. nie można już jednak nabyć kasy fiskalnej z papierowym zapisem kopii. Najstarszy typ kas został bowiem z tym dniem wycofany z obrotu w Polsce.

Którzy przedsiębiorcy jako pierwsi będą musieli posiadać kasy fiskalne online?

Według obowiązującego dotychczas harmonogramu wymiany kas fiskalnych już od 1.01.2020 r. rejestracja sprzedaży za pomocą najnowszego typu tych urządzeń miała być obowiązkowa dla:

  • stacji benzynowych,
  • punktów sprzedaży oleju napędowego i gazu w charakterze paliwa samochodowego,
  • warsztatów samochodowych (w zakresie naprawy wszystkich pojazdów silnikowych i motorowerów).

Ta grupa przedsiębiorców na początku minionego roku zaczęła korzystać z kas fiskalnych online, tak, jak było to zaplanowane.

Od 01.07.2020 r. również kasa fiskalna dka gastronomii i kasa fiskalna dla pensjonatu miały być wyłącznie urządzeniami typu online. Od tej daty wyłącznie najnowocześniejszych modeli kasy fiskalnej mieli używać również sprzedawcy węgla i koksu do celów opałowych.

Z kolei 01.01.2021 r. miał stać się datą początkową używania kas z ciągłym dostępen do Internetu dla kolejnej grupy branż. Od kilku dni kasa fiskalna dla fryzjerki i kasa fiskalna dla kosmetyczki powinna być kasą fiskalną online. Taka kasa powinna znajdować się również m.in. w każdym punkcie, świadczącym usługi lekarskie (w tym dentystyczne), prawnicze, budowlane.

Pandemia SARS-COV-2 wywróciła jednak ten harmonogram do góry nogami. Wszystkie terminy wymiany kas zostały odsunięte w przyszłość.

Wszystkie zaktualizowane daty i pogłębioną analizę tematu znajdziesz tu: https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/.

Kliknij w powyższy link i sprawdź, kiedy Twój biznes będzie mógł korzystać wyłącznie z kasy fiskalnej online!

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments